dzisiaj jest: 19 stycznia 2020. imieniny: Marta, Henryk, Mariusz
 
O gminie Mapa Galeria Sport
OSP Michałowice

 

 

Historia OSP w Michałowicach ma swój początek w 1928 roku. Z inicjatywy ówczesnego Sołtysa wsi Jakuba Szybińskiego powstało ogniwo straży nazywane Strażą Ogniową.
Zwarta drewniana zabudowa wsi, kryte słomą budynki stwarzały ogromne zagrożenie pożarowe. Często powtarzające się pożary we wsi niszczyły całe domostwa. Jedyną pomoca w tych czasach była pomoc sąsiedzka dla poszkodowanych.
Na hasło utworzenia ogniwa straży natychmiast przynależność zgłosiło 30 druhów ochotników. Wybrano zarząd, którego pierwszym prezesem został wybrany Stanisław Boniecki, Sekretarzem – Stanisław Gwiazda, Skarbnikiem Antoni Witkowski, Gospodarzem Jan Małek, Naczelnikiem Józef Skrzypek.
Za pierwsze zgromadzone składki mieszkańców zakupiona została sikawka ręczna, bosak, tłumnik i wóz strażacki.
Przy wydatnej pomocy Prezesa Bonieckiego postawiona została szopa na sprzęt. W następnym 1929 roku za zyski z loterii i zabawy zorganizowanej w lesie Strykowskim zakupione zostało umundurowanie i drugi wóz strażacki.
Przy wydatnej pomocy Prezesa Bonieckiego postawiona została szopa na sprzęt. W następnym 1929 roku za zyski z loterii i zabawy zorganizowanej w lesie Strykowskim zakupione zostało umundurowanie i drugi wóz strażacki.
Jak wynika z zapisów kroniki już w roku 1932 oddział Osp Michałowice brał udział w zawodach pozarniczych zajmując pierwsze miejsce. Organizowane były lokalne przedstawienia wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich, Kołem Młodzieży Wiejskiej i dziećmi szkolnymi, często w prywatnych izbach bądź na placu.
W roku 1933 do zarządu weszli Marian Listwoń, Szczepan Sałata. Organizowano zabawy, festyny, występy. Był zapał i zaangażowanie. Była chęć pracy. Straż bywała inicjatorem, natomiast do zadań zgłaszali się ochotnie mieszkańcy wsi i młodzież.
Wokół straży skupiało się życie kulturalne i towarzyskie.
W 1935 roku na Walnym Zebraniu powstała inicjatywa budowy strażnicy. Ówczesny Zarząd zakupił kamień w miejscowości Grzmiąca i wozami konnymi po lodzie przez rzekę Pilicę został zwieziony na plac budowy. W roku 1936 postanowiono przystąpić do budowy tak zwanego Domu Ludowego, w którym byłoby miejsce dla wszystkich. W piecu polowym Prezesa Stanisława Bonieckiego we wsi Ługowice wypalono cegłę. Dużą pomocą były działania ówczesnego Wójta i v-ce prezesa jednostki Szczepana Sałaty. W zarządzie powiatowym zasiadał pełniący wówczas funkcję naczelnika jednostki OSP w Michałowicach Walenty Szybiński.
Ambicją lokalnej społeczności było wybudować taki dom jak w Lubanii chociaż wieś była nieporównanie mniejsza i biedniejsza.
Zamierzony cel druhów rodziców został osiągnięty. W roku 1939 do nowo wybudowanego budynku wprowadzona została szkoła, która zajęła 2 izby. Zajęcia szkolne w strażnicy odbywały się aż do roku 1959, do czasu oddania do użytku nowego budynku szkoły podstawowej.
Długo bo aż do 1960 roku jednostka do pożaru jeździła wozem konnym. Zakupiony samochód Dodga chociaż stary, cieszył każdego bo to jednak był sukces dla jednostki. Ze względu na brak częsci zamiennych samochód musiał zostać skasowany i znów pozostał wóz ale już podczepiony do ciągnika.
Od 1984 roku głównym celem działaczy była rozbudowa strażnicy i pozyskanie nowego samochodu gasniczego.
W roku 1989 oddany został do użytku, chociaż nie całókowicie wykończony dobudowany drugi budynek strażnicy. Dzięki zabiegom i staraniom Zarządu a w szczególności druha Stefana Fetrasia oraz ówczesnego burmistrza, w 1994 sprowadzony został z Holandii samochód pożarniczy DAF, który służy mieszkańcom do dziś. Obecnie jednostka liczy 24 członków czynnych i 1 honorowego.
Posiada duży garaż na dwa samochody w którym znajduje się wspomniany już samochód DAF o poj. 4000 l. Jednostka jest mobilna przez cały rok ,bez względu na temperaturę powietrza. W części gospodarczej budynku znajdują dwie sale bankietowe w pełni wyposażone mogące pomieścić 200 gości. Budynek posiada kuchnię wraz z wyposażeniem , chłodnie , piękną zastawę stołową. OSP oferuje wynajem sali do organizacji imprez okolicznościowych (wesela ,komunie ,18-stki ,itp. ).
W roku 2007 reaktywowane zostało współpracujące z OSP Koło Gospodyń Wiejskich. Powstał również Młodzieżowy Klub Sportowy RAZEM przy OSP Michałowice, któremu OSP udostępniła pomieszczenie, wyposażając je w sprzęt (bilard, cymbergaje, piłkarzyki, itp.)
Obecny skład Zarządu OSP Michałowice:
Szybiński  Andrzej -  Prezes
Fetraś  Waldemar – Naczelnik
Fetraś  Stefan – z-ca Prezesa
Podsiadlik  Piotr -  Sekretarz
Maciejewski  Janusz – Gospodarz
Gużliński  Jerzy – Skarbnik
Szafrański  Krzysztof – Członek Zarządu
Zebranie Walne 2015

 

Zebranie Walne 2015

 

Zebranie Walne 2015

 

SONDA
Czy wiążesz swoją przyszłość z Gminą Mogielnica
tak
nie
Raczej tak
Raczej nie
zobacz wyniki
MAPA SERWISU
STATYSTYKA