dzisiaj jest: 21 stycznia 2020. imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
 
O gminie Mapa Galeria Sport
Historia orkiestry

Orkiestra Dęta OSP w Mogielnicy została założona w 1905r. w ramach działania Ochotniczej Straży Pożarnej w Mogielnicy. W latach 1909-1911 zostaje ufundowany przez społeczeństwo sztandar. Orkiestra otrzymuje salę do ćwiczeń na organistówce. W roku 1915 naczelnikiem straży zostaje Jan Łukowski, a prezesem jest nadal lekarz Antoni Orlewicz. Straż prowadzi ożywioną działalność kulturalną  i obywatelską, jak również prowadzi ćwiczenia w każdą niedzielę, które obserwuje licznie zebrana ludność miasta.
Wybucha I Wojna Światowa. W roku 1917 zostaje naczelnikiem druh Świderski. Wojna hamuje działalność jak i rozwój straży. Instrumenty muzyczne zostały starannie schowane aby nie zostały zabrane przez zaborców - Rosjan a następnie Niemców. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, straż wznawia ożywioną działalność. Zostają wydobyte z ukrycia instrumenty dęte. Straż zaangażowała kapelmistrza Stanisława Pieńkowskiego i rozpoczęły się próby orkiestry. Orkiestranci zostali umundurowani. W 1921 roku Straż Ogniowa bierze udział w zawodach zorganizowanych w Belsku. Zawody miały zasięg powiatowy. Równocześnie został zorganizowany konkurs orkiestr dętych. W konkursie udział wzięło 7 orkiestr z powiatu grójeckiego. Pierwsze miejsce zajęła orkiestra z Mogielnicy. 
Po II Wojnie Światowej działalność Orkiestry została reaktywowana w 1947 roku.        Obecnie zespół liczy 40 członków, których główny trzon stanowi młodzież (20 osób), pozostali to osoby dorosłe. W skład Zarządu zespołu wchodzą: 

Manowiecki Piotr - prezes

GąsiorowskaJoanna w-ce prezes/skarbnik

Bożyk Damian- członek zarządu

Jakubowski Michał - członek zarządu

Jaworski Piotr - członek zarządu 

Józef Komorowski - kapelmistrz/członek zarządu

Szulc Piotr - członek zarządu

Orkiestrę w ciągłym rozwoju i zdobywaniu wiedzy oraz doświadczenia muzycznego wspiera:

Łukasz Wojakowski - dyrygent

Orkiestrze patronują i wspierają finansowo: Burmistrz Gminy i Miasta Mogielnica dr Sławomir Chmielewski, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury oraz mieszkańcy gminy.

SONDA
Czy wiążesz swoją przyszłość z Gminą Mogielnica
tak
nie
Raczej tak
Raczej nie
zobacz wyniki
MAPA SERWISU
STATYSTYKA